Sesja zdjęciowa z realizacji projektu mieszkania, zaprojektowanego i wykonanego z nadzorem inwestorskim studia projektowego Polak Studio. Wnętrze zachwyca od pierwszego wejrzenia. Eleganckie i stylowe. W ciepłej tonacji drewna. Mieszkanie jest dopracowane w każdym szczególe. Bardzo przytulna przestrzeń, optymalnie zagospodarowana. Uwielbiam fotografować takie wnętrza.
Sesja zdjęciowa – przygotowania.
Sesja zdjęciowa architektury wnętrz kryje wiele aspektów. Przede wszystkim, jej celem jest uchwycenie wyglądu i charakteru danego wnętrza, jego kolorów, kształtów, elementów dekoracyjnych, a także użytej w nim aranżacji i stylu. Sesja zdjęciowa architektury wnętrz może mieć różne podkłady i motywacje. Może służyć do celów reklamowych, w celu promocji danego wnętrza lub marki, a także do dokumentowania wykonanych prac remontowych lub dekoracyjnych. Przygotowując się do takiej sesji zwracam uwagę na pogodę oraz przygotowanie mieszkania co ma znaczenie na efekt finalny sesji. W przypadku pogody kiedy mamy słoneczny dzień zwracam uwagę na położenie okien w stosunku do słońca. To decyduje w kolejnym etapie o jakiej porze dnia fotografuje. W przypadku tego konkretnego mieszkania zdjęcia powstały zimą kiedy było niestety pochmurno.
Drugą, zdecydowanie ważniejszą sprawą, jest przygotowanie mieszkania do sesji zdjęciowej. W tym przypadku mogłem polegać na Anecie z biura projektowego, która od początku do końca jest autorem projektu i nadzorowała część wykonawczą. Jak widać mieszkanie jest nowe oraz wykończone zgodnie z obecnie panującymi trendami. Wiele szarości i bieli, minimalizm, design, drewno – to dobrze prezentuje się zarówno na żywo jak i na zdjęciach. Dodatkowo mieszkanie zostało wyposażone w ciekawe detale, nie wspominając o porządku.
Oprócz podstawowego systemu fotograficznego, aparat, obiektywy, filtry oraz statyw, zabieram dodatkowo wiele dodatków takich jak lampy, blendy itp a najważniejszy i niezbędny sprzęt dla mnie to transmiter CamRanger – służy do bezprzewodowego wyzwalania migawki aparatu przy pomocy urządzeń mobilnych. Niektóre zdjęcia wymagają wielokrotnej ekspozycji gdzie urządzenie zdecydowanie to ułatwia i pozwala zrobić to bardzo precyzyjnie.
Jak dobrze zaprezentować mieszkanie?
Warto zadbać o różnorodność zdjęć – dopracować kadry tak aby były możliwie atrakcyjne i pokazywały ciekawe plany (np. kuchnię oraz salon i przejście do sypialni) – dzięki temu poza standardowymi zdjęciami “na wprost” można zaprezentować też inną perspektywę. Na pewno aby dobrze zaprezentować mieszkanie to podstawową kwestią jest jego czystość. Mieszkanie powinno być odkurzone oraz należy wyczyścić powierzchnie błyszczące, takie jak lustra, armaturę i szyby. W kuchni usunąć z blatów niepotrzebne rzeczy a zostawić drobny sprzęt AGD. Trzeba też pozbyć się z widoku kabli czy ładowarek, które w obecnych czasach są dosłownie wszędzie. Dobrze też zadbać o ładne dekoracje, takie jak świeże kwiaty, pieczywo, owoce, świece, kawa i croissant… Możliwości jest naprawdę wiele i dużo zależy od rodzaju wnętrza. Te w sumie podstawowe ale uważam za niezbędne zabiegi znacznie wpłyną na prezencję mieszkania.
Obróbka zdjęć – czy jest konieczna?
Jest niezbędna. Sporo czasu poświęcam na obróbkę zdjęć wnętrz, niezależnie od ich przeznaczenia. Najważniejsze to dobrze zrealizowana sesja zdjęciowa w pierwszym etapie na miejscu u klienta ale to wcale nie znaczy, że i tak nie spędzimy kolejnych godzin na obróbce. Jest wiele elementów, których nie jesteśmy w stanie usunąć na miejscu a zdecydowanie łatwiej nam to zrobić w postprodukcji. Nie jest to nic złego. Tak to funkcjonuje i nie powinno się uważać, że cyfrowa ciemnia to coś złego bo ingerujemy w fotografię. To zawsze jest temat dyskusyjny ale obróbka robiona w odpowiedni sposób z wyczuciem tylko poprawia odbiór fotografii. Dobór kolorów, światła, kontrastów jest bardzo ważny i wpływa finalnie na efekt w odbiorze fotografii a to przecież jest najważniejsze dla naszego klienta. Wiele więcej zdjęć z wybranych sesji zdjęciowych wnętrz możecie zobaczyć w moim portfolio do którego serdecznie zapraszam.