„Miasto czterech kultur”, „Polski Manchester”, „Ziemia obiecana”, „Stolica polskiej kinematografii”, „HollyŁódź”… Każdy, kto choć raz odwiedził Łódź, wie, że żadne z tych określeń nie oddaje do końca bogactwa i tajemniczej atmosfery miasta.
Może to jednak uczynić oko fotografa i obiektyw aparatu, które są w stanie uchwycić magię przestrzeni i miejsc na co dzień często niedostrzeganych. Łódź to miejsce niezwykłe, zbudowane z udziałem energii tygla wielu kultur, której przedstawiciele stworzyli, na przełomie XIX i XX wieku potęgę przemysłowej aglomeracji. Architektoniczne ślady przeszłości miasta widoczne są na każdym kroku. Do dziś można podziwiać w centrum Łodzi eklektyczne kamienice, dziesiątki pałaców, setki starych fabryk.
Łódź odzyskuje swój blask dzięki rewitalizacji historycznych zabytków.
Reprezentatywna pod tym względem jest ulica Piotrkowska. Stanowi nie tylko oś urbanistyczną, ale oddaje jednocześnie bardzo dobrze klimat i ducha Łodzi. Przeszłość ostatnich stuleci w sposób wyjątkowy przeplata się ze współczesnością. Prowadzone na dużą skalę remonty łódzkich kamienic, modernizacja ulicy Piotrkowskiej, rewitalizacja Księżego Młyna czy starej elektrowni EC 1, przywraca Łodzi jej dawny blask. Jak wraca życie do starych fabryk, można się przekonać odwiedzając Manufakturę – centrum handlowo-rozrywkowe w dawnym bawełnianym imperium Izraela Poznańskiego.
Tym, co wyróżnia Łódź jest pasja działania i tworzenia. Ta sama energia, która w XIX wieku przemieniła Łódź z małej osady w przemysłową metropolię, dziś inspiruje nowe projekty w sferze kultury, biznesu, turystyki i edukacji. To znakomite warunki dla rozwoju aktywności przemysłów kreatywnych. Łódź rozkwita dziś jako centrum mody, designu, i nowoczesnych technologii, filmu, kultury, licznych festiwali oraz znaczącego kraju ośrodka akademickiego. To oryginalne miasto pozostaje jeszcze nie do końca odkryte, ale posiada szereg unikatowych walorów i swoim urokiem może oczarować każdego.
„Ziemia obiecana”
Bogata w nowoczesne biurowce, zielone parki, kolorowe skwery i charakterystyczne pofabryczne przestrzenie. Kiedyś szara, dziś pełna barw. Zmieniająca się na naszych oczach, tętniąca życiem i co najważniejsze – lubiana… Łódź. Jest miejscem magicznym, a jednocześnie tak prawdziwym. Czas przemija, historia miasta tworzy się na naszych oczach. Kto z nas nie marzył o tym, aby na moment zatrzymać czas… Łódź zmienia się… w mgnieniu oka. Kamienice nabierają pierwotnego blasku, powstają nowe biurowce oraz przyciągające atrakcjami kompleksy mieszkalno-usługowe. Rewitalizowane obiekty poprzemysłowe stają się wyjątkową wizytówką miasta. To, co było wczoraj ładne, dzisiaj jest piękne. To, co było znane wczoraj, dzisiaj zaskakuje i zachwyca.
Nowe Centrum Łodzi
Nowe Centrum Łodzi (NCŁ) jest dowodem na to jaką Łódź przechodzi transformacje. Obszar śródmieścia wydzielony ulicami Narutowicza, Kopcińskiego, Tuwima i Piotrkowską, łączący biznes, handel, kulturę oraz transport. Na jedno z głównych założeń Nowego Centrum Łodzi odpowiada BRAMA MIASTA, która tworzy wielofunkcyjną przestrzeń otwartą dla wszystkich mieszkańców wpisując się na stałe w nowy łódzki krajobraz. Kortenowa elewacja BRAMY MIASTA wita podróżnych wychodzących z dworca kolejowego Łódź Fabryczna.
Jednym z ważnych obiektów architektonicznych w centrum miasta jest zespół budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej. Obecnie działa tutaj instytucja kultury prowadzona przez Miasto Łódź i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi. Zrewitalizowany i rozbudowany kompleks EC1 pełni funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne stanowiąc ważny element Nowego Centrum Łodzi. Łączy tendencje architektoniczne z początku ubiegłego stulecia oraz nowoczesnego nurtu postindustrialnego. W założeniu EC1 to przestrzeń otwarta dla artystów różnych dziedzin i przystosowana do twórczości indywidualnej, warsztatów oraz imprez grupowych, z wymaganą do tego celu infrastrukturą.
Fotografia architektury to fascynujące zajęcie, dzięki któremu poznaję miejsca, które odwiedzam ale również miasto w którym żyję. Fotografuję biurowce, obiekty handlowe, obiekty przemysłowe, zabytkowe pałace, piękne ale również brzydkie budynki, które tworzą krajobraz współczesnego miasta. Elementem architektury jest rzeźba stojąca w parku, ławka, ogrodzenie, chodnik, droga, most, wiadukt… Świat jest piękny i fascynujący dlatego dzielę się nim z innymi… poprzez fotografię.