Na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Księcia Trojdena powstało wyjątkowe miejsce, w którym zamieszkają rodziny długo hospitalizowanych małych pacjentów Szpitala Pediatrycznego WUM. Dom jest na wyciągnięcie ręki i w 100% bezpłatny.
Dom służy misji „Aby rodzina mogła być razem” i realizuje ideę opieki skoncentrowanej na całej rodzinie dziecka leczonego w szpitalu. Budowa Domu była możliwa dzięki współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, oraz dzięki środkom przekazanym przez indywidualnych darczyńców, firmy, odpisy 1% i zapis testamentowy, pierwszy jaki Fundacja Ronalda McDonalda otrzymała.
Dla rodziców dzieci leczonych w Szpitalu Pediatrycznym WUM Dom jest niezmiernie ważny, ponieważ przyjeżdżają tu dzieci z całej Polski. W trudnym okresie choroby dziecka, gdy czas leczenia trwa miesiącami, Dom da rodzicom i opiekunom z najdalszych części kraju możliwość zamieszkania razem z dzieckiem. Niemal na terenie szpitala.
Dom Fundacji Ronalda McDonalda w kampusie WUM to pierwszy Dom w Warszawie, drugi w Polsce. Planując i wznosząc budynek przy ulicy Księcia Trojdena już bogatsi o doświadczenia z Krakowa, gdzie od ponad 5 lat wspieramy pomocą Domu rodziny dzieci leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Pomogliśmy ponad 430 rodzinom i codziennie słyszymy, jak doceniają gościnność, komfort, wsparcie i pomoc zespołu Domu.
Rodzice z ogromną wdzięcznością przyjmują fakt, że mieszkając w Domu mogą liczyć na pomoc bezpłatnie. Nie inaczej będzie w Warszawie. Dzięki darczyńcom fundacja skupia się wyłącznie na pomocy rodzinom, zdejmując im z głowy finansowy aspekt długiego pobytu poza własnym miejscem zamieszkania. Rodzice często podkreślają, że nie byłoby ich stać na wielotygodniowy pobyt w hotelu i że szkoda im czasu na dojazdy ze szpitala do hotelu, bo mają poczucie, że zbierają ten czas dziecku. Dom rozwiązuje obydwa te problemy.
To czym różni się warszawski Dom, co decyduje o jego unikalności na tle blisko 400 Domów na całym świecie to WUMIK, samodzielna część Domu o funkcji przedszkola. Dzięki mądremu partnerstwu i wsparciu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyliśmy ją, wzbogacając projekt o miejsce dedykowane na co dzień dzieciom pracowników szpitala i kampusu. WUMIK będzie także pomocą dla tych rodzin, rodziców mieszkających w Domu, którzy, aby opiekować się chorym dzieckiem przyjadą do szpitala ze zdrowym rodzeństwem.
Dom to nowoczesna architektura i komfort każdej przestrzeni, cisza, ciepło, proekologiczne rozwiązania, technologie sprzyjające efektywnemu zarządzaniu mediami, bezpieczeństwo, 2100 metrów powierzchni użytkowej, 3 kondygnacje, 25 funkcjonalnych apartamentów – stref prywatnych, doskonale zaaranżowana część wspólna: kuchnia, jadalnia, pralnia, biblioteka i strefa relaksu.
O gości i Dom będzie dbać zespół Fundacji i wspaniali Wolontariusze. Dom będzie pomagać 365 dni w roku, a szczególną rolę będzie spełniać w święta, kiedy do dziecka będzie mogła przyjechać także babcia, dziadek i spędzić z nim Wigilię. Święta z Domem są domowe i każdy, kto mieszkał w Domu zawsze to podkreśla.